Projektek
Génjeinkbe kódolt szakma
Génjeinkbe kódolt szakma 2024-2-HU01-KA220-VET 000281141
Együttműködés a jövő szakképzéséért
Erasmus+ KA2 projekt – Együttműködési partnerség a szakképzésben
Revák Bernadett szakmai vezető szerint a „Génjeinkbe kódolt szakma” című nemzetközi Erasmus+ együttműködési projekt egyik szignifikáns célja, hogy hidat építsen a többgenerációs családi vállalkozások és a szakképző intézmények között. A kezdeményezés középpontjában a duális képzés fejlesztése áll, amely lehetővé teszi, hogy a fiatalok gyakorlati környezetben ismerjék meg a generációkon átívelő szakmai tudást és tapasztalatot, közvetlenül a családi vállalkozások mindennapi működésén keresztül.
A projekt a szakképzés modernizálására törekszik azáltal, hogy a képzési tartalmakat és módszereket közelebb hozza a munkaerőpiac valós elvárásaihoz. E cél elérését új tananyagok és rugalmas oktatási megközelítések és módszerek kidolgozásával, valamint a részt vevő partnerek közötti hosszú távú együttműködések megerősítésével kívánjuk elősegíteni.
A konzorcium hat intézmény partnerségében valósul meg, Magyarország, Szerbia, Szlovákia és Románia részvételével. A projekt koordinátora az Érdi Szakképzési Centrum, magyarországi társult partnerünk továbba a Dunaújvárosi Egyetem is. A szerb résztvevők a Bodrung vállalat és az Ekonomska srednja škola „Bosa Milićević”, míg Szlovákiát a Spojena Skola, Romániát pedig a Develop Me képviseli.
A projekt elsődleges célcsoportját a 16–19 éves középiskolai tanulók alkotják, akik a kereskedelem, a vendéglátás-turizmus és a kreatív ipar ágazataiban tanulnak. Másodlagos célcsoportként a szakképző intézmények oktatói jelennek meg, míg a harmadlagos célcsoportba a helyi, regionális és európai szintű döntéshozók tartoznak.
A projekt keretében egy átfogó kutatás készül, amely feltérképezi a családi vállalkozások és szakképző intézmények közötti együttműködési lehetőségeket. Ennek nyomán egy új módszertan kerül kidolgozásra, amely elősegíti a gyakorlatban alkalmazható partnerségek kialakítását. A program során célunk, hogy duális képzési lehetőségeket tárjunk fel és integráljunk a képzési gyakorlatba, ezzel is elősegítve a vállalkozások és iskolák közötti tartós együttműködést és kapacitásfejlesztést.
A projekt innovatív megközelítése abban rejlik, hogy a családi örökségként átadott szakmai tudást nemcsak megőrzi, hanem tudatosan beépíti a szakképzési rendszerbe. Ezzel hozzájárul a képzések minőségének javításához, a tananyag relevanciájának megőrzéséhez, valamint a tanulók készségeinek és attitűdjeinek fejlődéséhez. A program különös figyelmet fordít olyan kompetenciák erősítésére, mint a hatékony kommunikáció, a vállalkozói gondolkodásmód, a proaktív problémamegoldás és a szakmai etika iránti elköteleződés.
A projekt eredményeinek disszeminációja során kiemelt célunk, hogy a tudásmegosztást és tapasztalatcserét elősegítve minél szélesebb körben – különösen a szakképzési intézmények, pedagógusok, családi vállalkozók és oktatáspolitikai döntéshozók körében – ismertté tegyük az elkészült módszertant és modulokat. Bízunk benne, hogy a „Génjeinkbe kódolt szakma” hosszú távon hozzájárul a szakképzés és a gazdasági szereplők együttműködésének elmélyítéséhez, valamint a diákok szakmai felkészültségének növeléséhez.
2025. június 12: nyitórendezvénnyel elstartolt a „Génjeinkbe kódolt szakma”
Június 12-én délelőtt Dabason rendezte meg az Érdi Szakképzési Centrum a „Génjeinkbe kódolt szakma” Erasmus+ projekt nyitó konferenciáját. A rendezvényen részt vettek a projekt szlovák, szerb, román partnerei is.
A rendezvény résztvevőit köszöntötte Feldman László, Dabas város alpolgármestere, köszöntőt mondott dr. Mozol Rita Marietta főigazgató asszony, illetve Stégner Péter, a házigazda iskola igazgatója, aki a projekt menedzsereként is köszöntötte a vendégeket. Az eseményen jelen volt Csapó Gábor kancellár is. Ünnepi műsort adtak a KZS tehetséges diákjai.
A projekt valamennyi résztvevője, iskolája interaktív módon bemutatkozott, majd a projekt tartalmi elemeiről Stégner Péter és Revák Bernadett szakmai vezető tartott tájékoztatót. A délután folyamán a résztvevők szekciókban tervezték meg a folyamatokat, illetve a következő időszak feladatait.
--A „Génjeinkbe kódolt szakma” című projektünkre 400.000 € finanszírozást kaptunk, amely lehetőséget ad arra, hogy nemzetközi szinten is erősítsük a szakképzést!
A programban szlovák, román és szerb partnereinkkel, valamint egy felsőoktatási intézménnyel közösen dolgozunk azon, hogy:
A szakmaválasztás és a családi háttér összefüggéseit kutassuk,
A Kárpát-medence szakmai örökségét megőrizzük,
A családi vállalkozások működését és fenntarthatóságát fejlesszük.
A hároméves Erasmus+ uniós projekt célja, hogy a szakképzésben tanulók családi hátterét aktívan bevonjuk a szakmai fejlődésükbe. A program során olyan innovatív módszereket dolgozunk ki, amelyek segítik a generációkon átívelő szakmai tudás átadását, csökkentik a lemorzsolódást és erősítik a szakmák iránti elköteleződést. A kutatások, workshopok és tréningek mellett diákjaink családfakutatásban is részt vehetnek, feltérképezve szakmai örökségüket.
Ezúton is köszönjük Kardosné Gyurkó Katalin miniszteri biztos asszonynak a szakmai javaslatait és támogatását, amely nagyban hozzájárult a projekt sikeréhez!
A következő három évben rengeteg izgalmas program vár ránk! Köszönjük a támogatást, és izgatottan várjuk a közös munkát partnereinkkel, hogy együtt formáljuk a jövő szakképzését!
GALÉRIA
Génjeinkbe kódolt szakma
